← Tagasi

Proteesimine on hambaravi haru, mis tegeleb kaariese, trauma või igemehaiguste tagajärjel hävinud hamba või selle osa asendamisega laboris valmistatud konstruktsiooniga, mille eesmärgiks on funktsiooni ning esteetika taastamine. Proteese on erinevaid tüüpe, mille vahel valik sõltub iga patsiendi individuaalsest hammaskonna olukorrast. Kõige laiemalt jaotatakse proteese kolme kategooriasse: suust eemaldatavad, mitte-eemaldatavad ja kombineeritud proteesid.

Kroonimine

Olulisel määral lagunenud ja juureravitud hammas on soovitav katta krooniga.Kroon taastab hamba anatoomilise kuju, tagab restauratsiooni tugevuse mälumisel ja vastupidavuse murdumisele. Valdavalt paigaldame täiskeraamilisi ja zirkoonium kroone, mis võimaldavad maksimaalselt esteetilise tulemuse saavutamist.

Implantaadi kroonid

Implantaatidele saab kinnitada nii üksikuid kroone, kui sildproteese. Võimalik on taastada terveid hambaridu.Implantaadi tugipostidele saab kinnitada ka eemaldatavaid proteese. Soovitav on kasutada implantaate üksikute hammaste asendamiseks, et vältida naaberhammaste lihvimist. Suurepärase võimaluse annavad implantaadid halvasti püsivate totaalproteeside püsivuse parandamiseks, sel juhul tegemist kombineeritud proteesidega, mis kinnituvad lukkudega implantaatidele. Antud ravimeetod annab patsiendile suurema mugavuse ja kindlustunde ning parandab oluliselt elukvaliteeti.

Laminaadid

Tänapäevase hambaraviga on kauni naeratuse saavutamiseks mitmeid valikuvariante, mis sõltuvad inimese võimalustest ja sellest, mis teda enda hammaste juures häirib. Värvimuutustega, mittesobiva kujuga ja ebaühtases reas olevate hammaste taastamiseks on kasutusel hammastele kleebitavad õhukesed portselanist katted ehk hammaste laminaadid.

Laminaadid kestavad väga kaua, ei muuda ajaga värvi ja näevad välja nii loomulikud, et nende eristamine pärishammastest on praktiliselt võimatu. Enamasti on siiski vajalik hammast veidi lihvida, et tekitada keraamikale ruumi.

Kombineeritud proteese kasutatakse siis kui kõiki hambaid ei ole võimalik asendada suust mitte-eemaldatavate proteesidega. Sellisel juhul taastatakse osad hambad kroonide või sildadega ja ülejäänud eemaldatava proteesiga.

Kaped

Valmistame hambumuskapesid, suukaitsmeid sportlastele ja koduseks hammaste valgendamiseks mõeldud kapesid

Kuidas toimub hammaste proteesimine
Proteetiline ravi algab konsultatsiooniga, kus kogutakse patsiendi diagnstilist informatsiooni ja tehakse tarvidusel uuringuid (röntgenid, skaneeringud,jäljendeid,fotod). Saadud info põhjal koostab arst esialgse proteetilise raviplaani, mis võib eeldada mitme spetsialisti koostööd. Peamised probleemid suus ongi kaaries ja juurealused põletikud. Samamoodi on oluline igemete ja lõualuu tervis, kuna igemed on hammaste ümber justkui raamistik, mis aitab neid lõualuus soovitud asendis hoida. Seega võib tervikliku ja kestva tulemuse saavutamiseks olla vajalik lisaks proteesiarstile ka implantoloogi ja parodontoloogi omavaheline koostöö.

Hea proteetilise ravitulemuse kestvuse saavutamiseks on oluline hoida eeskujulikku suuhügieeni, külastada kord aastas suuhügienisti ning käia regulaarselt hambaid kontrollimas.

Proteesimisega tegelevad meie kliinikus dr. Ere Ambos ja dr. Jelizaveta Paalberg