Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile antakse ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks, vähendavad hirmutunnet, ärevust ja valuaistingut (teised anesteesia meetodid on lokaalanesteesia, kus tuimastav süst tehakse opereeritava piirkonna ümbrusesse ja narkoos ehk üldanesteesia, mis on ravimitest tingitud teadvusetusseisund ja valutundetus).
Patsiendi jaoks sobivaima meetodi valimisel võetakse arvesse tema soove ja vajadusi. Sedatsiooni võiks eelistada narkoosile näiteks juhul, kui tegemist ei ole väga pika ja raske raviprotseduuriga. Sedatsiooni viivad läbi anestesioloog ja vastava väljaõppe saanud assistent, et protseduur toimuks sujuvalt ja kõrvalekalleteta.
Sedatsiooni puhul on patsient teadvusel ning vajadusel võimeline suhtlema (täitma arsti suuniseid). Patsiendil on säilinud elutähtsad refleksid ja omahingamine, kuid protseduuri ajal antakse talle lisahapnikku. Raviprotsessi vältel jälgitakse patsienti pidevalt ja hoitakse silm peal tema elulistel näitajatel nagu pulss, vererõhk ja hingamissagedus, et veenduda protseduuri turvalises kulgemises. Riskid sedatsiooni puhul on suhteliselt väikesed, kuna see ei mõju inimese organismile nii kurnavalt kui üldnarkoos.
Kellele sobib sedatsioon?
Sedatsiooni tasub kaaluda nendel inimestel, kel on hirm hambaravi ees või oht, et ei suudeta end protseduuri ajal kontrollida. Sedatsioon on välistatud lapseootel naistel ning lihase- ja närvihaiguseid põdevatel inimestel või nendel, kellel on allergia sedatsiooniks kasutatavate ravimite suhtes. Patsiendil ei tohi olla palavikku ega ta ei tohi põdeda hingamisteede nakkushaiguseid. Levinumatest sedatsiooniga teostatavateks protseduurideks on näiteks tarkusehammaste või mitme hamba eemaldamine, implantaatide asetamine, hambasiirdamine, hambakrooni pikendamine aga ka juureravi ning kaariese ravi. Samuti on sedatsioonis hambaravi näidustatud väga väljendunud okserefleksiga inimestel.
Enne ja pärast protseduuri
Protseduuri ohutuks läbiviimiseks on oluline, et patsient ei sööks ega jooks kohvi, piima või mahla kuus tundi enne protseduuri algust. Selgeid vedelikke nagu vesi, tee ja morss on lubatud juua kuni kaks tundi enne sedatsiooni. Alkoholi tarbimine on keelatud 24 tundi enne ja pärast protseduuri toimumist. Samuti ei tohi sedatsiooni päeval juhtida autot.
Tasub arvestada, et protseduurist kosumine võtab aega 30-60 minutit. Turvalisuse mõttes tuleb patsiendil kliinikust lahkuda saatja kaasabil ja 24 tunni vältel pärast protseduuri ei tohiks patsient üksi viibida. Üldiselt on sedatsioonijärgsed riskid minimaalsed ning sellest taastutakse kiiresti.
Hambaraviga sedatsioonis tegeleb meie kliinikus dr. Inna Korpan